BİR GÜNDE DİŞ, BİR GÜNDE İMPLANT

Gelişen teknoloji ve gelişen teknolojiler insan oğlunun hayatında da önemli kolaylıkları beraberinde getirmiştir. Özellikle sağlık alnında da çok önemli ilerlemeler olduğu günümüzde diş tedavileri de çeşitlenmiş ve gelişmiştir. Diş tedavisi özelinde kaybedilen dişlerin yerine geçebilecek olan ürünlerde farklı alternatiflerin belkide en iyisi implant teknolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İmplant Nedir ?

İmplant kaybedilmiş olan dişlerin yerine geleneksel yöntemlerin (köprü ve protez) dışında, çene kemiğine yerleştirilen vidaların üzerilerine diş protezlerinin yerleştirilmesi şeklindeki tedavi yöntemidir. Burada köprü yönteminde olduğu gibi yan dişler zarar görmemekte yalnızca ilgili diş değiştirilmektedir. Çene kısmına yerleştirilen implant diş kökü görevi görürken üzerine yerleştirilen protez yerine diğer yöntemlere göre gerçek bir diş işlevi görme konusunda oldukça başarılı olmaktadır. Bu şekilde yapılmış olan bir diş sanki gerçek bir diş gibi işlev görerek rahat bir şekilde yemek yiyebilir ve konuşabilirsiniz. 19 yaşını doldurmuş, çene gelişimini tamamlamış hemen hemen her bireye uygulanabilir. İmplantlar geleneksel uygulamalara göre çok daha fazla uzun ömürlü bir yöntemdir. İmplantlar düzgün bir şekilde ağız sağlığına önem veren, günde en az iki defa dişlerini fırçalayan bir hastada ömür boyu kullanılabilecek bir kullanım suresine sahiplerdir. Eğer sağlıklı bir ağız bakımı gerçekleştirilmez ise bu süre elbette kısalacaktır.Ancak tedavi öncesi çekilen röntgenler ile de çene yapısının implant için uygun olup olmadığı hekim tarafından incelenerek nihai karar verilmektedir.Ancak implantlar yalnızca kaybetmiş olduğumuz dişin yerine çeneye takılan bir implant ile sorununun kökünden çözümünü sağladı. bununla birlikte bir kaç dişin kaybı sonucunda oluşan geniş boşluklu çenelerde implant tedavisi köprü oluşturmak içinde kullanılmaktadır.

İmplant Nasıl Yapılır?

implant tedavisi daha rahat olması için hasta hafif sedasyondaiken uygulama yapılmaktadır. Temelde iki yöntem ile gerçekleştirilen tedavide tek aşamalı yöntemde çene kemiğine yerleştirilen implanların üzerine geçici başlıklar eklenerek iyileşme süreci beklenir ve daha sonra asıl protezler yerleştirilir. iki aşamalı implant tedavisinde ise yerleştirilen implatların üzerileri kapatılmaz ve çene dokusunun üzerini kapatması beklenir ve sonrasında protezler eklenmektedir. Ancak bu iki yöntemde de alt dişler için bekleme süresi 3 ay iken üst dişler için ise 6 aydır.

Bir günde İmplant Mümkün mü?

Peki bu süreleri hiç beklemeden de bir gün gibi kısa bir sürede bu işlem gerçekleştirilebilir mi? Sorunun cevabı evet. Bir günde diş bir günde implant hayal değil. Bu uygulamada yapılan radyolojik inceleme sonucunda elde edilen veriler ışığında eğer çene kemik yapısı ve hacmi yeteri kadar gelişmiş ise uygulama yapılabilmekte. Aynı gün içerinde hekim tarafından uygun görülmesi halinde gerçekleştirilen işlem ile bu durum gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum aylarca dişsiz bir şekilde dolaşmanızın önüne geçmekte ve rahat bir şekilde gülümsemenize olanak vermektedir. Tam teşekküllü bir klinikte ağız yapınızın ayrıntılı analizi yapıldıktan sonra aynı gün içerisinde implant ve protezlerin ağzınıza göre uyumlu bir şekilde yapılıp uygulama işleminin gerçekleştilebilmektedir. Bu noktada olabilecek istenmeyen durum ise implantın yapıldıktan sonra kullanımı sırasında kayma vs. gibi durumlardır. Bu gibi durumlarda implantın kaybı durumu söz konusudur. Bu hem hekimin hemde hastanın istemeyecği bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması için işlem öncesi çene kemikleri hakkında yeterli radyolojik incelemenin tam yapılması ve bu incelemelerden sonra hekimin işlemlere başlamasıdır. Eğer çene kemikleriniz yeterli kalınlıkta ve hacimde ise bir günde implant mümkün. Yapılan radyolojik görüntülenme işlemlerinin ardından hekiminiz buna karar verirse bir günde implant yerleştirilebilir ve diş kaplaması takılarak taburcu olabilirsiniz.Bu durumda uygulama implant kaybı ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda implant tespit edilememiş ve kayması suretiyle implant kaybedilmiş olur. Bunun telafisi ise yeniden bir implant takılması ile telefi edilebilir ancak bu hem hasta hemde hekim tarafından olmaması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer önemli konu ise implantların seçimi konusudur. İmplanlar titanyumdan üretilmekte ve bu madde kemik dokusuyla uyum konusunda oldukça başarılı bir maddedir. Ancak üretim aşamasında ve kullanılan malzemenin kalitesi konusunda çok ince bir denetim ve denemeler sonucunda elde edilen ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Burada inisiyatif öncelikle hekimin üzerindedir. Hekim öncelikle sağlık açısından olaya yaklaşarak insan sağlığı açısından en uygun ürünü seçerek kullanıma sunması gerekmektedir. Bu konuda özellikle hekim ve daha sonrasında hasta ayrıntılı şekilde bilgilendirilmeli ve sağlık açısından en uygun seçenek değerlendirilerek implant tedavisi gerçekleştirilmelidir.